Nya Boden på Jerkers, vår egen Julklapp

Senaste RYCket gjorde Tomas och spikade bänkar och satte krokar i omklädningsrummet.Boden är väl isolerad så vid olika aktiviteter på Jerkers så kan vi ha den uppvärmd.

Som i alla byggprojekt så finns det ju alltid detaljer som går att finslipa ; t.ex. är det fortfarande möjligt för den händige att göra lite till innan året är slut.

1. Spika lister invändigt ( material finns på plats)

2. Införskaffa konvektorelement och transportera ut till Jerkers

Anmäl er att genomföra något av uppdragen.  Ring Pär på 0730421515.

RYCs Seglarskola
Varje år arrangeras det seglarskola vid två tillfällen. I år är det som vanligt under vecka 28 & 30.
RYC Medlemsforum
RYCs Medlemsforum på Facebook är ett forum för alla klubbens medlemmar. Gå med i gruppen för att hålla dig uppdaterad dagligen!

Senaste från RYC

Allsvenskan delsegling 3

ALLSVENSKAN DELSEGLING 3, 16-17 AUGUSTI, Ekerö.
Läs mer
Publiserat:
13/8/2025

RMALR : nytt datum kommer!

OBS! Nytt datum för RMALR kommer att publiceras under augusti. Alltså inget race den 30 augusti.
Läs mer
Publiserat:
28/7/2025

Resultatlista från Runmarö Runt med KM 2025

Resultatet från gårdagens drabbning på vattnen runt Runmarö ! Segrade gjorde Boj-Boj med Peter Forslund och Axel Forslund ombord !
Läs mer
Publiserat:
27/7/2025

seglingsföreskrifter Runmarö Runt 2025

Seglingsföreskrifter Runmarö Runt 2025 !
Läs mer
Publiserat:
25/7/2025

RYC Medlemsforum

RYCs Medlemsforum på Facebook är ett forum för alla klubbens medlemmar. Gå med i gruppen för att hålla dig uppdaterad dagligen!

RYC på Instagram

Att följa klubbens konto på Instagram är bästa sättet att få en inblick i klubbens verksamhet. Våra medlemmar hjälps åt med att fylla flödet med trevliga bilder och filmklipp! Kontot heter "RYC.se".
Bli medlem i RYC!
Som medlem får man ta del av en lång lista förmåner
Bli medlem