RYC fortsätter satsningen på Allsvenskan segling och WOW 2025!

Förra säsongen placerade sig RYC på en 8:e plats i Allsvenskan och i de två WOW seglingar som genomfördes tog vi en 3:e plats i Saltsjöbaden och en 5:e plats i Marstrand.

Ambitionen är att RYC skall fortsätta utvecklas både i Allsvenskan och i WOW seglingarna vilket naturligtvis förutsätter engagemang och intresse från klubbens duktiga seglare.
Det gäng som seglat tidigare år utgör en fantastisk bas för klubbens satsningar framåt men vi vill jobba vidare och ge plats åt fler i dessa roliga och utvecklande seglingar.
Ju fler som engagerar sig, ju bättre förutsättningar har vi att lära av varandra och utvecklas som klubb.

• Intresseanmälan skall innehålla kort presentation av dig själv samt kort dina seglingserfarenheter.

• OBS det finns inga garantier avseende deltagande kopplade till intresseanmälan.

Allsvenskan seglas i fyra delseglingar, besättningen skall bestå av högst fem besättningsdeltagare varav två kvinnor samt en ungdom. Läs mer på:   https://www.allsvenskansegling.se/nyheter/2024-12/249-sa-har-blir-allsvenskan-2025/

WOW seglas i två delseglingar preliminärt i Saltsjöbaden i juni samt Ekoln i september, besättningen skall bestå av endast kvinnor.

Läs mer på: https://www.svensksegling.se/tavling/seglarforbundets-event/women-on-water/

Anmäl ditt intresse på för Allsvenskan och eller WOW på:  

kappsegling@RYC.se

RYCs Seglarskola
Varje år arrangeras det seglarskola vid två tillfällen. I år är det som vanligt under vecka 28 & 30.
RYC Medlemsforum
RYCs Medlemsforum på Facebook är ett forum för alla klubbens medlemmar. Gå med i gruppen för att hålla dig uppdaterad dagligen!

Senaste från RYC

Allsvenskan delsegling 3

ALLSVENSKAN DELSEGLING 3, 16-17 AUGUSTI, Ekerö.
Läs mer
Publiserat:
13/8/2025

RMALR : nytt datum kommer!

OBS! Nytt datum för RMALR kommer att publiceras under augusti. Alltså inget race den 30 augusti.
Läs mer
Publiserat:
28/7/2025

Resultatlista från Runmarö Runt med KM 2025

Resultatet från gårdagens drabbning på vattnen runt Runmarö ! Segrade gjorde Boj-Boj med Peter Forslund och Axel Forslund ombord !
Läs mer
Publiserat:
27/7/2025

seglingsföreskrifter Runmarö Runt 2025

Seglingsföreskrifter Runmarö Runt 2025 !
Läs mer
Publiserat:
25/7/2025

RYC Medlemsforum

RYCs Medlemsforum på Facebook är ett forum för alla klubbens medlemmar. Gå med i gruppen för att hålla dig uppdaterad dagligen!

RYC på Instagram

Att följa klubbens konto på Instagram är bästa sättet att få en inblick i klubbens verksamhet. Våra medlemmar hjälps åt med att fylla flödet med trevliga bilder och filmklipp! Kontot heter "RYC.se".
Bli medlem i RYC!
Som medlem får man ta del av en lång lista förmåner
Bli medlem